21/02/2019

Україна бере участь у Венеційській бієнале сучасного мистецтва з 2001 року. Щоразу формування національного представлення супроводжувалася гучними скандалами, які негативно впливали на імідж нашої держави у світі. За браком чітких критеріїв відбору, непрозора процедура затвердження Куратора/Проекту, нівелювання поняття Комісара як уповноваженої особи урядової інституції, невизначена система фінансування та відсутність єдиних правил для митців — усе це породжувало систему «ручного» управління та щоразу ставило під загрозу участь України у виставці загалом.

Міністерство культури України діє в рамках Регламенту для національних учасників Венеційської бієнале сучасного мистецтва та дотримується визначених у ньому правил та вимог. (https://static.labiennale.org/files/arte/Documenti/58eia-nat-part-en.pdf).

Яка процедура підготовки до участі України у Венеційській бієнале?

У 2014 році команда Міністра культури Євгена Нищука стабілізувала питання наявності українського павільйону. Вона ініціювала зміни в постанові КМУ від 23.04.2014 № 117 «Про здійснення попередньої оплати товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти». Це дало змогу вже вдруге (у 2016 та 2018 рр.) за рік до події знаходити та оплачувати оренду павільйону у Венеції для представлення України, як це прийнято в усьому цивілізованому світі.

У 2016 році команда Міністра Євгена Нищука унормувала процедури підготовки до участі України у Венеційській бієнале для того, щоб встановити та регламентувати єдині та прозорі вимоги щодо процедури відбору Куратора. Ключовим питанням у цьому контексті є сталість процедури, її незворотність і незаангажованість. Було розроблено та затверджено «Порядок відбору Куратора національного культурного проекту для представлення України на Венеційській бієнале сучасного мистецтва» (від 04.07.2016 № 498, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 25.07.2016 за № 1032/29162). Цьому рішенню передували експертні обговорення, зокрема, на базі РПР щодо моделі організації українських національних павільйонів на Венеційській бієнале.

Який механізм формування конкурсної комісії з відбору Куратора національного проекту?

У 2018 році команда Міністра Євгена Нищука вперше забезпечила національне представлення на 58-й Венеційській бієнале сучасного мистецтва в основній локації — Arsenale.

Порядок регламентує механізм формування конкурсної комісії з відбору Куратора національного культурного проекту для представлення України на Венеційській бієнале сучасного мистецтва та організації її роботи та не передбачає оприлюднення інформації щодо учасників, їхніх проектів із докладним описом та розрахунками щодо реалізації, які виявили бажання взяти участь у конкурсному відборі Куратора. Оприлюдненню на офіційному веб-сайті Міністерства культури України підлягає інформація щодо набору кандидатур експертів із метою формування конкурсної комісії з проведення конкурсного відбору Куратора, рішення про конкурсний відбір Куратора національного культурного проекту та результати конкурсного відбору. Зазначена інформація розміщена на веб-сайті Міністерства культури України в розділі «Діяльність», у підрозділі «Український павільйон на Венеційнській бієнале 2019 року»

http://mincult.kmu.gov.ua/control/uk/publish/officialcategory?cat_id=245451158).

Як відбувався відбір Куратора національного культурного проекту для представлення України на 58-й Венеційській бієнале?

У 2018 році до складу конкурсної комісії з відбору Куратора національного культурного проекту для представлення України на 58-й Венеційській бієнале сучасного мистецтва увійшли Т. Полатайко, Л. Куделя, І. Заболотний, О. Баршинова, Н. Іванова, Н. Космолінська та Л. Смирна.

За результатами рейтингового голосування 12.10.2018 конкурсною комісією було відібрано та рекомендовано Міністру культури для затвердження переможця конкурсу Куратора «Відкрита група» (Юрій Білей, Павло Ковач, Антон Варга, Станіслав Туріна). На цьому робота конкурсної комісії вважається завершеною.

Міністерство культури щиро дякує членам конкурсної комісії за кропітку роботу, витрачений час, розділену відповідальність, неупередженість під час роботи. Саме існування чесної процедури й дотримання єдиних правил для всіх учасників відбору, повага до експертної думки з боку владних інституцій, відсутність проявів волюнтаризму є ключовою метою роботи команди Міністра Євгена Нищука, і не тільки в контексті національного представлення у Венеції.

Куратори, які посіли 2–5 місця під час другого етапу відбору, не повідомили Мінкультури своїх застережень або незгоди щодо рішення конкурсної комісії.

Який проект буде представлено на 58-й Венеційській бієнале?

Проект куратора-переможця відбору акцентує увагу на нереальності, химерності сучасного світу, підкреслює вагу інтерпретації емоції, міфу, що корелюється із концепцією Бієнале 2019 «Щоби ви жили в цікаві часи». Кураторський проект «Падаюча тінь «Мрії» на сади Джардіні» має дві складові, однією з яких є політ над Венецією найбільшого вантажного літака «Мрія». Концепція проекту передбачає, що кількасекундна поява «Мрії» над Венецією стане джерелом особливої міфології, яка й буде відображена в павільйоні упродовж виставки. Суттєвим складником національного представлення є експозиція упродовж 6 місяців у павільйоні.

На якому етапі підготовки перебуває проект?

Фундацією Бієнале затверджено концепцію цьогорічного представлення України як національного учасника, що вважається остаточним рішенням із боку організаторів щодо країн-учасниць. У рамках Регламенту для національних учасників Венеційської бієнале сучасного мистецтва лише після цього погодження було публічно оголошено куратора-переможця.

Для успішної реалізації творчого концепту Куратора команда Міністра Євгена Нищука, зокрема, веде перемовини з Державним концерном «Укроборонпром» та Державним підприємством «Антонов» щодо використання літака, а також із владою Італійської Республіки та міста Венеція щодо можливості прольоту літака над Венецією.

Інформація щодо неможливості реалізації кураторської пропозиції «Відкритої групи» в Міністерстві культури відсутня.

Презентація Національного павільйону відбудеться 9 травня 2019 року (preview), павільйон буде відкритий для публіки з 11 травня по 24 листопада 2019 року.


Наступний конкурс із відбору Куратора національного культурного проекту для представлення України на Венеційській бієнале сучасного мистецтва відбудеться у 2020 році.

Міністерство культури рекомендує користуватися інформацією виключно з достовірних джерел.